مقدمه:

شهر در طول تاریخ با دو شاخص اصلی تمیز داده شده است: تراکم و تنوع. تراکم جمعیت و فضاهای ساخته شده در شهر از یک سو و تنوع آن ها باعث شده شهر به موجودی بسیار پیچیده و پرمسأله تبديل شود. سکونت و فعالیت در شهر برای آدم های مختلفی که دارای فعالیت های متنوع هستند، نیازهای متفاوت و پیچیده ای را مطرح می سازد که بايستی به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه مرتفع شوند. هرقدر جمعیت یک شهر و یا وسعت فضاهای آن زیادتر و متنوع تر باشد، نیازهای بیشتر و متنوع تری در آن مطرح شده که برآوردن آن ها مستلزم وجود خدمات با حجم و تنوع زیادتری است. بنابراين، شناخت چگونگی برآوردن این گونه خدمات متنوع، با افزایش جمعیت و تراکم جمعیت و فعالیت در شهر یا در مناطق شهری پیچیده تر و مشکل تر می شود. به همین دلیل برای شناخت و برنامه ریزی توزیع بهینه خدمات در سطح کلانشهری مانند تهران به دلیل حجم زیاد جمعیت و فعالیت در سطح شهر و همچنین تنوع فعالیت ها و نیازها، امری بسیار دشوار است.
در چنین شرایطی، نمایش اطلاعات بر روی اطلس تهران در بخش خدمات شهری که عمده ترین فعالیت مدیریت شهری به حساب می آید، امری بسیار پیچیده و نیازمند روش های مناسب است. با چنین درکی اطلاعات مربوط به بخش خدمات شهری برای تدوین اطلس تهران گردآوری، تنظیم و نمایش داده شده است. در طراحی خروجی های این بخش، سعی شده است شبکه های خدمات شهری به گونه ای نمایش داده شوند که جریان گردش خدمات در سطح مناطق شهر تهران، به روشنی قابل فهم باشد. در برخی موارد نيز چگونگی پیوند شبکه های خدمات شهری و همپوشانی آن ها به منظور تبیین روشن تر موضوع، ارايه شده اند. در تحلیل فضایی شبکه انواع خدمات شهری تهران، شبکه های منسجم و سلسله مراتبی قابل مشاهده است که تکیه گاه اصلی آن بر شبکه بزرگراه های شهری موجود است.شبکه بزرگراه ها نیز که خود شبکة پیونددهنده فضاهای شهری گوناگون را تشکیل می دهند، امکان دسترسی به مراکز انواع خدمات شهری را فراهم می سازند.

^ ادامــــــــــــــه‌ي توضيحات از بالاي صفحه ^

    

بر پایه همین شبکه راه سلسله مراتبی، می توان دريافت که شبکة جمع آوری، انتقال و بازیافت پسماند نیز طراحی شده ست تا مراکز بزرگ تر در کنار راه های عریض تر و مراکز کوچک تر در کنار راه های باریک تر قرار گیرند. همچنین شعاع عملکرد هر یک از مراکز خدمات شهری بر اساس استقرار آن در کنار بزرگراه تعریف می شود. افزون بر این، در صورتی که دسترسی را از نظر زمانی سرعت بخشد، شعاع پوشش شبکه حمل ونقل، نوع خدمات را نیز از نظر مکانی افزایش می دهد و در نهایت، مزیت بیشتری از تجمیع مراکز و شبکه های خدمات شهری و انطباق آن ها بر یکدیگر فراهم می شود.

  خدمات تفريحي و فضاهاي سبز:

در شهر تهران دو نوع پارک قابل طبقه بندی وجود دارد: پارک های جنگلی و پارک های شهری. پارک های جنگلی برای توقف های طولانی مدت و پارک های شهری برای توقف های کوتاه مدت که از نصف روز کمتر است، مورد استفاده قرار می گيرند. پارک های جنگلی معمولاً در حاشیه شهر و پارک های شهری درون شهر قراردارند. مهمترين پارکهاي جنگلي فعال تهران بزرگ عبارت اند از چيتگر، لويزان، گيشا، طالقاني، پرديسان و سرخه حصار.
پارك پرديسان که در شمال باختري تهران واقع است، از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از سمت خاور به بزرگراه شيخ فضل الله نوري، از سمت باختر به مسيل رودخانه پونک و از سمت جنوب به بزرگراه حکيم و محله بلوار مرزداران محدود مي شود. بزرگراه يادگار امام در راستاي شمالي جنوبي، اين بوستان را به دو بخش تقسيم ميکند که پيوند آن ها به وسيله دو پل برقرار شده است. از امکانات اين بوستان مي توان به موزه تنوع زيستي، موزه آب و باغ وحش اشاره کرد.


اولين  قبلي  [1]  2  بعدي  آخرين   صفحه 1 از 2
موقعيت و پراكندگي پارك‌هاي درون‌شهري و جنگلي تهران (1385)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
موضوعات مرتبط:
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی