در آخرين سالهاي دهه 1320 كه اندك اندك مشخص شد آتشنشاني حكم حرفهاي تخصصي را دارد و دستاندركاران آن بايد دانش فني لازم را داشته باشند، اداره اطفائيه اولين قدمها را براي تبديل شدن به نهادي توانمند در راه گذشت و سه سال بعد، در اواخر سال 1333 شمسي، هنگامي كه نيروهاي ماهر در حد نياز تأمين شده بود، عنوان اطفائيه به آتشنشاني تغيير يافت و چون آن هنگام مصادف با توسعه صنايع و شكل گيري مناطق مسكوني جديد در اطراف تهران بود، تصميم گرفته شد آتشنشاني تهران علاوه بر داشتن يك اداره مركزي سه شعبه نيز در نقاط مختلف شهر در اختيار داشته باشد كه بر مبناي آن تصميم و با سعي شهرداري، تهران علاوه بر اداره مركزي آتشنشاني، صاحب شعباتي نيز در انتهاي خيابان شهباز (خاقاني)، خيابان شوش و انتهاي خيابان بهار شد.
از بدو تأسيس اطفائيه در تهران تا سال 1350، وسعت تهران، با سرعت به چند برابر رسيد در حالي كه تعدادايستگاههاي آتشنشاني به كندي افزايش يافت و درسال 1350، با وجودي كه چندايستگاه جديد در تهران شروع به فعاليت كرد، تعداد ايستگاههاي آتشنشاني تازه به 7 واحد رسيد. اما درسالهاي بعد از آن، گسترش و توسعه آتشنشاني شتاب بيشتري گرفت. براي نمونه در سال 1353 سه پايگاه ديگر به تعداد ايستگاهها افزوده شد. در تاريخ ششم آبان ماه 1353، در يكصد و سومين جلسه انجمن شهر تهران اساسنامه سازمان آتشنشاني و خدمات ايمني در چهار فصل، 28 ماده و 14 تبصره تصويب شد كه تا سال 1357 امور مختلف آتشنشاني بر مبناي اساسنامه مزبور انجام ميشد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي، با انحلال سازمان دفاع غير نظامي، فلسفه وجودي آتشنشانيهاي كشور براساس بندهاي 14 و 20 ماده 55 قانون شهرداري تعريف و از همين رو سازمانهاي آتشنشاني زير مجموعه شهرداري قلمداد گرديد و شهرداريها ملزم شدند، براي حفظ شهرها از خطر سيل، حريق و ديگر مخاطرات، تدابير مؤثري اتخاذ كنند. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در بهمن ماه 1357 تا پايان سال 1368 مجموعه آتشنشاني رشد سريعي داشت و مجموع ايستگاهها به 26 ايستگاه اطفاء حريق و 7 ايستگاه امداد و نجات رسيد.
با گسترش فعاليت شهرداري تهران در سالهاي اخير و لزوم گسترش فضاهاي ايمن و تعميق و تعميم فرهنگ ايمني، در سطح شهر تهران، برنامههايي اصولي همچون آموزش شهروندان و ايجاد ساخت وسازهاي مناسب و مقاوم در برابر زلزله و مطابق با استانداردهاي جهاني در دستور كار قرار گرفت و اين رويه كماكان ادامه دارد. در حال حاضر کلانشهر تهران، 84 پايگاه آتشنشاني و ايستگاه امداد و نجات دارد كه در مناطق مختلف شهر پراكنده است. مضاف بر اين که10 ايستگاه جديد آتشنشاني درحال ساخت بوده و آمار تعداد شهرونداني كه براي مقابله با حريق و حوادث غير مترقبه ديگر آموزش ديدهاند، از 800 هزار نفر در سال 1379 به چندين ميليون نفر درسال جاري رسيده است.

^ ادامــــــــــــــه‌ي توضيحات از بالاي صفحه ^

    

بر اساس اطلاعات دريافتی از سازمان آتش نشانی طی سال 1386، در مجموع 12620 مورد حادثه اعم از حوادث رخ داده در مناطق مسکونی، مراکز تجاری، اداری، صنعتی و مانند آن ثبت شده که از اين تعداد، منطقه 2 بيشترين و منطقه 13 کمترين حادثه را به خود اختصاص می دهند. مجموعاً حدود 27 درصد از کل حوادث در مناطق 1، 2 و 4 به وقوع پيوسته و منطقه 13 فقط محل وقوع 5/1 درصد از آن ها بوده است. الگوی توزيع فضايی حوادث نشان می دهد که نسبت موارد رخ داده در در واحدهای مسکونی مناطق 8، 10 و 14 با متوسط 27 درصد، بالاترين آمار را ارايه می دهد در حالی که از اين نظر، مناطق 1، 2، 3، 12، 19 و 21 از پايين ترين نسبت برخوردار هستند. رشد جمعیت، تراکم مواد قابل اشتعال در منازل، فرسودگی سیم کشی و اتصالات جریانات برق، وجود دستگاه های گازسوز و الکتریکی غیراستاندارد و عدم رعایت موارد ایمنی توسط ساکنین، از جمله علل بروز حریق های مسکونی در تهران ذکر شده اند. همچنین با توجه به استاندارد نبودن حفاظها، نردهها و پنجره‌ها و نيز عدم دقت شهروندان در هنگام تردد در راه پله ها، تعداد این گونه حوادث نیز کم نبوده و در بعضی مواقع این حوادث برای شهروندان خطرآفرین شده است. طی سال های اخير،با افزایش تعداد ساختمان های بلندمرتبه و رونق گرفتن نصب آسانسور و عدم رعایت موارد ایمنی و فقدان سیستم سرویس و نگهداری منظم آن ها، باعث شده که حوادثی همچون گیرکردن افراد در آسانسور نيز به ساير موارد اضافه شود.

اولين  قبلي  [1]  2  بعدي  آخرين   صفحه 1 از 2

حوادث رخ‌داده در واحدهاي مسكوني
(1386)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
حوادث رخ‌داده در واحدهاي تجاري و كسب
(1386)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
حوادث رخ‌داده در معابر و گذرگاه‌ها (1386)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
حوادث رخ‌داده براي وسايل نقليه  (1386)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
حوادث رخ‌داده در واحدهاي صنعتي (1386) 

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
 حوادث رخ‌داده در انبارها (1386) 

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
 نرخ رشد حوادث (86-1385) 

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
مجموعه حوادث رخ‌داده (1386) 

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
موضوعات مرتبط:
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی