ساکنان کلانشهر تهران متشکل از کسانی است که از اطراف و اکناف ايران با عقايد، فرهنگ ها، زبان ها و اديان مختلف در آن جای گرفته و در يک بافت ملی در کنار هم زندگی می کنند.
شايد از همين منظر و با تنوع قومی – فرهنگی موجود، تهران را بتوان نمادی از ايران دانست.
وجود پيروان اديان مختلف الهی اعم از مسيحی، يهودی و زرتشتی که در کنار اکثريت مسلمان به صورت کاملاً مسالمت آميز با يکديگر در اين شهر به زندگی و فعاليت می پردازند، خود نشانه ای از شکل گيری يک جامعه مدرن و پويا تلقی می شود.
نحوه استقرار مکانی پيروان اديان مختلف در مناطق شهر تهران، بيانگر تمرکزگرايی فضايی محل سکونت آنان در قسمت هاي مرکزی شهر می باشد.
پيروان دين مسيحی که بزرگ ترين اقليت مذهبی ساکن در شهر تهران محسوب می شوند، عمدتاً در نواحی 1 و 3 از منطقه 6، ناحيه 3 از منطقه 7 و نواحی 2 و 3 منطقه 8 استقرار دارند.
اين در حالی است که برخی از نواحی ساير مناطق مجاور (2، 3، 4، 5، 11، 12 و 22) کانون اصلی نيز با نسبتی بسيار کمتر، موجد جمعيت با دين مسيحی هستند.
از جمله مهمترين مراکز مذهبی مسيحيان ساکن در تهران می توان به کلیسای گئورگ مقدس (که محله آن قبلاً ارمنی نشین بوده ولی اکنون تنها کوچه ای در این محل به نام کوچه ارامنه وجود دارد)، کلیسای تادئوس و بارتوقیموس مقدس (قدیمی ترین کلیسای ارمنی شهر تهران که برای مدتی از حیاط این کلیسا برای دفن افراد سرشناس و از اتاق های آن به عنوان کلاس درس ارامنه استفاده می شده است)، کلیسای میناس مقدس، کلیسای مریم مقدس، کلیسای تارگمانچاس، کلیسای سرکیس مقدس (بزرگ ترین کلیسای حواری ارمنی در تهران)، کلیسای گریگور لوساووریچ (روشنگر)، کلیسای وارتان مقدس، کلیسای هوانس (یوحنای مقدس)، کلیسای استپانوس مقدس و کلیسای صلیب مقدس اشاره نمود. به استثنای سه مورد، بقيه کليساها در مناطق مرکزی شهر قرار دارند.
كليميان يا همان پيروان دين يهود که دومين اقليت دينی به لحاظ تعداد جمعيت در شهر تهران به حساب می آيند، همانند اقليت مسيحی در مناطق مرکزی شهر شامل منطقه 6، ناحيه 3 از منطقه 7 و ناحيه 1 از منطقه 11 سکونت دارند.


^ ادامــــــــــــــه‌ي توضيحات از بالاي صفحه ^

    

اقليت يهودی هم اكنون در 25 كنيسه عبادت روزانه خود را انجام ميدهند و بيمارستان كانون خيرخواه در كنار محل قديمي كليميان تهران در عودلاجان، سراي سالمندان كليمي، قبرستان كليميان در جاده خراسان، كشتارگاه ذبح و محل پخت فطير (مصا) براي ايام عيد فطير (پسح) در جاده تهران نو و تعداد زيادي مدارس، از جمله مراکز مهم فعاليت کليميان تهران محسوب می شود.
محل تمرکز مکانی پيروان زرتشت به عنوان کوچکترين اقليت ساکن در کلانشهر تهران، تقريباً با دو اقليت دينی ديگر انطباق دارد به گونه ای که اکثريت آنان در منطقه 6 ساکن بوده و برخی از نواحی واقع در مناطق 2، 3 و 7 نيز به ميزان کمی موجد اين دسته از اقليت دين زرتشتی هستند. البته 1 تا 3 درصد از جمعيت ساکن در ناحيه 5 از منطقه 4 نيز جزو اين اقليت دينی می باشند.

براي ديدن اندازه واقعي كليك كنيد

شكل 6-2.  امامزاده صالح
براي ديدن اندازه واقعي كليك كنيد

شكل 7-2.  كليساي سركيس مقدس
ساكنان مسلمان (1375)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
ساكنان زرتشتي (1375)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
ساكنان مسيحي (1375) 

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
ساكنان يهودي (1375) 

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
موضوعات مرتبط:
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی