با توجه به خصوصیات جغرافیایی تهران عوامل طبیعی متعددی مانند زلزله، سیل، حرکات توده ای و مانند آن که تهران را تهدید می کند. در اینجا به اجمال مورد اشاره قرار می گيرند:

زلزله خیزی تهران
براساس داده های موجود تاکنون حدود 1000 زلزله کوچک و بزرگ در شعاع 100 کیلومتری مرکز تهران روی داده است. فهرست زلزله های کاتالوگ شده با بزرگای بین 0 تا 5  نشان می دهد بیشترین فراوانی، مربوط به زلزله هايی با بزرگایی کمتر از 5/3 بوده است. بر پایه این داده ها، فعالیت های ریزلرزه ای در منطقه تهران عمدتاً در اطراف نقاط زیر روی داده است:
ـ جنوب شرقی تهران
ـ جنوب تهران، نزدیک گسل شمال ری و گسل جنوب ری
ـ منتهی الیه شرق تهران، در امتداد گسل مشا- فشم

پیش بینی آسیب ناشی از زلزله در تهران
خوشبختانه شهر تهران در طی بیش از 150 سال گذشته دچار آسیب دیدگی شدیدی بر اثر زلزله نشده است. براساس کاتالوگ زلزله های تاریخی و اسناد موجود، زلزله های متعددی در مناطق نزدیک استان تهران روی داده اند که احتمال می رود بر تهران تاثیر گذارده باشند.
بزرگترین زلزله تاریخی منطقه در سال 958 روی داده که بزرگای آن 7/7 Mw و فاصله آن تا مرکز تهران در حدود 50 کیلومتر بوده است. این زلزله با فعالیت بخش غربی گسل مشا مطابقت دارد. گسل شمال تهران بین بخش غربی گسل مشا و شهر تهران واقع شده است. اگر گسل شمال تهران فعال شود، خسارات ناشی از زلزله منشاء گرفته از آن گسل، سنگین تر از خسارات ناشی از رویداد مجدد زلزله سال 958 خواهدبود. بنابراین، برای زلزله سناریو، باید گسل شمال تهران به جای بخش غربی گسل مشا در نظر گرفته شود.
گسل شمال تهران در مرز بین بخش کوهستانی شمالی و منطقه شهری قرار دارد. این گسل بیش از 90 کیلومتر امتداد دارد، اما بخش شمال غربی آن دور از شهر تهران است. از این رو، بخش شرقی آن به عنوان کانون یکی از زلزله های آتی می تواند در نظر گرفته شود.
گسل جنوب ری در جنوب شهر تهران نيز می تواند مخاطره آمیز باشد.

^ ادامــــــــــــــه‌ي توضيحات از بالاي صفحه ^

    

گسل جنوب ری در راستای ضلع جنوبی فرونشست ری امتداد می یابد و تقریباً به موازات آن، گسل موسوم به شمال ری در راستای ضلع شمالی فرونشست امتداد دارد. فاصله بین این دو گسل تنها 3 تا 5 کیلومتر است. به نظر می رسد که منشاء هر دو گسل یکی بوده و شاخه هایی از یک گسل باشند. البته باید توجه نمود که ممکن است گسل های پنهان در زیر لایه های رسوبی شهر تهران وجود داشته باشد. در چنین صورتی تعیین مکان دقیق آن ها دشوار و احتمال رویداد در هر جای شهر یکسان خواهدبود. آنچه مهم است این است که تهران در معرض رویکرد زلزله قرار دارد و سوابق زلزله های رخ داده در پهنه تهران و پیرامون آن و نیز موقعیت، سازوکار و پیکرشناسی گسل های منطقه، اين حقیقت را آشکار می سازد؛ لیکن زمان رویکرد بعدی نامشخص و غیرقابل پیش بینی بوده و اعمال سیاست ها و نحوه مدیریت شهری تهران شاید ضروری ترین راه کار برای کاهش یا کنترل زیان های ناشی از آن باشد.

سیل خیزی و آب گرفتگی معابر تهران
تهران در دامنه رشته کوه های البرز گسترش یافته که دارای بارندگی قابل توجهی است. رودخانه های متعددی آب حاصل از بارش را زهکش کرده و به دشت های پایین دست منتقل می کنند. وسعت حوضه زهکش کوهستان شمال، شمال شرق و شرق تهران بیش از600 کیلومترمربع می باشد. جهت عمومی رودخانه ها و مسیل ها، عمدتاً به سمت محدوده شهری است. این موضوع باعث شده که در اثر بارش های رگباری، آب گرفتگی معابر شهر تهران و در صورت شدت رگبارها و تداوم بارش، وقوع سیل را شاهد باشیم.
در عين حال، محدوده شهری تهران مسیر عبور مسیل ها و رودخانه های متعددی است که آب زهکش حوضه های بالادست و همچنین جمع آوری آب حاصل از بارش در محدوده شهری تهران را برعهده دارند. در برخی از قسمت های شهر که ارزش مکانی زمین بالا است، بستر رودخانه ها و مسیل های داخل شهر مورد تعرض قرارگرفته و سطح مقطع آن ها کاهش و محدود شده است. این موضوع می تواند بر رژیم طبیعی رودخانه و مسیل عبوری جریان، تأثیر گذاشته و در صورت وقوع بارش های رگباری شدید، خسارت های جبران ناپذیری را وارد سازد.


اولين  قبلي  [1]  2  بعدي  آخرين   صفحه 1 از 2
محدوده سيلابي با دوره بازگشت صد ساله

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی