- منطقه حفاظت شده كویر مركزی: منطقه حفاظت شده كویر  مرکزی، بین استان های تهران، قم و اصفهان واقع شده است. این منطقه رویش گاه گیاهانی چون درمنه، شیرخشت، گون، گرگ تیغ، خنجك، افدرا، اشنان، قیچ، اسفند، تاغ، پرند، جارو، خارشتر، اسكنبیل، انواع گرامینه، نی، سازو، علف شور، گز، جگن و آتریپلكس می باشد. همچنین زیست گاه پستاندارانی مانند كل، بز، قوچ، میش، آهو، جبیر، گورخر، پلنگ، یوزپلنگ، كفتار، روباه شنی، شغال، گرگ، گربه وحشی، كاراكال، تشی، خرگوش و سمور سنگی است. انواع پرندگان شامل غاز، مرغابی، حواصیل ، انواع گنجشك سانان، زنبورخورك، كبوتر، كلاغ، عقاب ، درنا، فلامینگو، پرستو، كوكر، قمری، توكا، هدهد، بلدرچین، تیهو، كبك و هوبره، دال، شاهین، بحری، دلیجه، سارگپه، سنقر و خزندگانی مانند انواع مار، سوسمار، مارمولك و لاك پشت می  باشد.
- منطقه حفاظت شده البرز مركزی: این منطقه در مجاورت بخش شمال تهران بزرگ و در محدوده شهرستان های تهران، شمیرانات و کرج قرار گرفته  است. بخش هایی از این منطقه نیز در استان مازندران واقع می  شود. مساحت آن در حدود 390 هزار هكتار است.
 - منطقه حفاظت شده جاجرود: مساحت اين منطقه که در استان تهران قرار دارد، در حدود 51650 هكتار می باشد. انواع گیاهان خارشتر، گز، تاغ، اسكنبیل، كاروانكش، جغجغه، گون، درمنه، زالزالك، گوجه وحشی، ‌زرشك و انجیر در این منطقه می رویند و زیست گاه پستاندارانی همچون كل و بز، ‌قوچ و میش، ‌آهو، ‌پلنگ، ‌خوك،‌ كاراكال و ‌سیاه گوش و پرندگانی مانند كبك، تیهو، ‌باقرقره و ‌اردك سرسبز می باشد.
- منطقه حفاظت شده لار: این منطقه در شمال و شمال شرقی تهران واقع شده و بخش هایی از آن نیز در استان مازندران قرار دارد. مساحت آن در حدود 31 هزار هكتار می باشد. پوشش گیاهی آن شامل باریجه، آویشن، شیرین بیان و شقایق وحشی است و انواع پستانداران از جمله کل و بز، قوچ و میش البرز مركزی، خرس قهوه ای، ‌پلنگ، گرگ، روباه، ‌گراز و گربه وحشی و پرندگانی مانند كبك، عقاب، دلیجه،‌كبك دری و‌ سارگپه و خزندگانی مانند افعی دماوندی، افعی البرزی، ‌مارمولك، بزمجه، لاك پشت و قورباغه در آن زيست می کنند. عقاب طلایی، به عنوان گونه ای بی همتا، تنها در این حوزه از ایران وجود دارد و بومی این منطقه است. مراتع بسیار وسیع این منطقه در فصل تابستان از چراگاه های عمده چادرنشینان اطراف تهران به  شمار می رود.
- منطقه حفاظت شده ورجین: منطقه حفاظت شده ورجین در طول شرقی استان تهران واقع شده است. مساحت آن در حدود 28 هزار هكتار می باشد. انواع گونه های گیاهی مانند سرو كوهی، ‌بادام وحشی،‌ بنه (پسته وحشی)، ‌بوته های گون و باریجه در این منطقه می روید. این منطقه زیست گاه پستاندارانی مانند كل و بز، قوچ و میش البرز مركزی و ‌روباه (معمولی) است.
- پارک ملي  سرخه حصار: اين محدوده طبيعی در شرق شهر تهران قرار دارد و مساحتی در حدود 9380 هکتار را شامل می شود که تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.
علاوه بر موارد يادشده، جنگل های طبیعی ديگری در نقاط مختلف استان پراکنده شده اند که جنگل های دامنه جنوبی البرز در کوه های تهران و کرج (ورد آورد، دره وازگن) از آن جمله  اند. در این مناطق گونه های گیاهی مانند زال زالک، گوجه وحشی، زرشک، انجیر، شیرخشت، پسته، بادام کوهی، داغ داغان، سنجد، تنگرس، گز، ارزن، سماق، سیاه دلیک و مانند آن ها به چشم می خورد. طی سال های اخیر فضاها و پارک های جنگلی جدیدی مانند پارک جنگلی چیتگر، پارک جنگلی وردآورد، پارک سوهانک،  پارک جنگلی توسکا و خجیر احداث شده که مبين تنوع آب و هوایی استان  است.

محيط ‌زيست طبيعي استان (1385)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
مسيرهاي گردشگري عمومي استان تهران و البرز

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد

براي ديدن اندازه واقعي كليك كنيد

 شكل 11-1.  ميدان آزادي

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی