منابع آب استان تهران را می توان به دو دسته منابع آب زیرزمینی و سطحی طبقه بندی کرد. منابع آب زیرزمینی و زیرسطحی از طریق چشمه ها، قنات ها و چاه ها مورد بهره برداری قرار می گیرد.

- حوزه های آبریز مورد مطالعه
براساس تقسیم بندی جاماب کل کشور به 12 حوزه عمده تقسیم می شود. استان تهران تحت پوشش بخش هایی از چهار حوزه سفیدرود، ساحلی خزر، دریاچه نمک و کویر مرکزی قرار می گیرد.
با این حال بیشترین محدوده استان در حوزه دریاچه نمک (69درصد مساحت استان) واقع شده است. .هر یک از این حوزه ها دارای خصوصیات خاص خود می باشند.

- رودخانه های مهم استان:
ارتفاعات البرز در شمال استان شرایط مساعدی را برای بارش و شکل گیری رودخانه های دائمی و پرآب فراهم نموده است. رودخانه های دائمی و فصلی متعددی در استان وجود دارد که برای مشروب شدن دشت و استحصال آن برای کشاورزی، شرب و صنعت مورد بهره برداری قرار می گيرند. حبله رود، رود شور یا ابهر رود، رود لار، جاجرود، رود طالقان (شاهرود) و رودخانه کرج از مهمترين جريانات سطح الارضی استان به شمار می روند.

    
در اين بين این رودخانه یکی از پر آب ترین رودخانه‌های استان است که از ضلع جنوبی کوهستان البرز و ۴۰ کیلومتری غرب تهران، از کانون آب‌گیر خرسنگ کوه سرچشمه می‌گیرد. سد بزرگ امیرکبیر بر روی این رودخانه در کنار جادة چالوس، ساخته شده است و سواحل این رودخانه زیبا محلی برای گذران اوقات فراغت ساکنین تهران و کرج می باشد.
حوضه‌هاي آبريز استان (1385)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی