برای کنترل جریان آب سطحی و تأمین بخشی از آب شرب شهری و نیز کشاورزی، سدهای متعددی بر روی رودخانه های جاری در استان احداث شده که از جمله مهمترین آن ها می توان به سد اميرکبير، سد لار و سد لتيان اشاره نمود.
سد کرج یا سد امیرکبیر اولین سد چندمنظوره کشور است که در شمال غربی تهران در جاده کرج - چالوس واقع شده است. سطح حوزه آبريز اين سد که در سال 1340 ساخته شده، 764 كيلومترمربع و متوسط جريان آب سالانه آن نيز به طور متوسط472ميليون مترمكعب می باشد.
هدف از ساخت این سد كنترل سيلاب‌هاي بهاره و جلوگيري از خسارت‌هاي ناشي از سيل، تأمين آب شرب تهران سالانه به ميزان 340 ميليون مترمكعب، تنظيم آب براي مصارف آبياري و كشاورزي اراضي حومه كرج به ميزان 130 ميليون مترمكعب در سال و توليد انرژي «برق – آبي» برای كمك به شبكه سراسري برق به ويژه در ساعات اوج مصرف به ميزان سالانه 150هزار مگاوات ساعت است.
سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود در شمال شرق تهران و 5 كيلومتري جاجرود احداث شده است. سطح حوزه آبريز اين سد 69800 كيلومترمربع و با متوسط جريان آب سالانه به ميزان 350 ميليون مترمكعب می باشد.
نيروگاه كلان در فاصله20 كيلومتري در منطقه كلان، بالادست سدلتيان احداث شده است. هدف از احداث این سد تأمين آب شرب تهران به ميزان 290 ميليون مترمكعب بوده و علاوه بر آن 160ميليون مترمكعب آب برای کشاورزی دشت ورامین تأمين می کند.

    
در ادامه توسعه منابع آب شرب براي مصارف تهران بزرگ، از سال1367نيز سالانه حدود 140 ميليون مترمكعب آب از طريق تونل انتقال لار – كلان به طول 20 كيلومتر آب لار به نيروگاه كلان منتقل و سپس به مخزن سد لتيان انتقال می یابد. در نتیجه حجم آب قابل تنظيم سد لتيان به ميزان 410 ميليون مترمكعب افزایش یافته است.سد لار ، به عنوان يکی ديگر از سدهای بزرگ تأمين کننده آب شرب تهران، در سال 1361 به بهره برداري رسيد. اين سد بر روي رودخانه «لار» با سطح حوزه آبريزي به مساحت 675 كيلومترمربع احداث شده و متوسط جريان آب سالانه آن به ميزان481 ميليون مترمكعب می باشد. سد لار در محدوده استان مازندران واقع شده با این حال یکی از منابع مهم تأمین آب شهر تهران به شمار می رود.
رودخانه‌ها و سدهاي استان (1385)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی