تا سال 1306 آب شهر تهران توسط قنات ها و چشمه های متعددی که عمدتاً از ارتفاعات شمالی منشاء می گرفتند، تأمین می شد. از جمله اين قنات ها، می توان به قنات های الهیه، باغشاه (ناصریه)، بهاء الملک و ناصرالملک، بهارستان، سفارت روسیه، شاهک، بریانک، پامنار، رحمت آباد، جلالیه، سفارت انگلیس، کریم آباد، صدقیه، شاه، نظامیه، علاءالدوله، حاج علی رضا، مهرگرد، مبارک آباد و مخلص آباد، مهدی آباد (سفارت آمریکا)، صفرآباد و جمشیدآباد، مخصوص، شهاب الملک، نجف آباد، سردار، کوثریه (فرمانفرما)، اکبرآباد، یوسف آباد و بهجت آباد و امین الملکی اشاره کرد ولی مهمترین آن ها، قنات شاه بود که به دستور ناصرالدین شاه حفر و آماده شد و طی وقف نامه ای در سال 1273 هـ . ق  وقف شد. آب این قنات که بسیار گوارا بود تا آغاز دهه 1330 شمسی و پیش از لوله کشی آب تهران، مورد استفاده اهالی شهر قرار می گرفت.
علاوه بر قنات ها، چشمه های متعددی نيز در تهران وجود داشت که برای شرب و یا کشاورزی استفاده می شدند. مهمترین این چشمه ها عبارت بودند از چشمه اعلا دماوند، چشمه قلعه دختر، چشمه آب علی هراز، چشمه وله در گچسر، چشمه شاه دشت كرج، چشمه علی در شهر ری، چشمه تیزآب، چشمه گله گیله. در سال 1306 عملیات احداث کانال انتقال آب رودخانه کرج به تهران آغاز شد. این کانال 53 کیلومتر طول داشت و روستای بیلقان کرج را به جمشیدآباد متصل می کرد. 20 کیلومتر کانال سرپوشیده و  بقیه آن روباز بود. از طریق این کانال نزدیک به 110 سنگ (معادل 1600 لیتر بر ثانیه) آب منتقل و سپس توسط جوی هایی به آب انبارها و منازل انتقال می یافت.
طرح اولیه لوله کشی آب تهران برای جمعیتی حدود 900 هزار نفر به مرحله اجرا درآمد و دو خط آب رسانی لوله فولادی به ظرفیت 242 هزار مترمکعب در شبانه روز برای انتقال آب از آبگیر بیلقان به اولین تصفیه خانه تهران (جلالیه) در نظر گرفته شد. بهره برداری از این خطوط لوله و تصفیه خانه جلالیه در سال 1331آغاز شد.
در سال 1333 به منظور مهار بارش های جوی، مطالعات ساخت سد امیرکبیر آغاز و عملیات ساختمانی آن از سال 1337 شروع شد و در سال 1342 به پایان رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت. با توجه به رشد جمعيت شهر تهران و نیاز فزاینده برای تأمين آب مورد نياز، سدهای لتیان و لار احداث شدند. در عين حال به دليل محدودیت  منابع سطح الارضی در تأمین نیازهای آبی شهر تهران، از سال 1342 استفاده از منابع آب زیرزمینی تهران آغاز شد و امروز بخش قابل توجهی از نیاز آبی شهر به ويژه آبیاری فضاهای سبز و باغات، کشاورزی و نیز شرب از طریق چاه های حفر شده در داخل و یا خارج از شهر تأمین می شود.

^ ادامــــــــــــــه‌ي توضيحات از بالاي صفحه ^

    

- میزان تولید آب: براساس آمار ارائه شده از سوی شرکت آب و فاضلاب تهران میزان تولید آب در سطح استان بیش از 703 میلیون مترمکعب است که به طور متوسط ماهانه 85 میلیون مترمکعب آب تولید و برداشت صورت می گيرد. از این مقدار 7/71درصد از طریق آب های سطحی و مابقی از طریق منابع آب زیرزمینی تأمین می شود.
- میزان مصرف آب: استان تهران در سال 1385 بیش از 13 میلیون جمعیت را در خود جای داده است که به حجم بالایی آب نیاز دارند. از سویی استقرار انواع فعالیت ها در سطح استان باعث شده تا نیاز به منابع آب تشدید شود. رشد فزاینده جمعيت شهر و تمرکز فعالیت ها، تقاضا برای آب را افزایش داده است. بر اساس آمار موجود در سال 1387 جمع کل مصرف آب استان 73/980 میلیون متر مکعب بوده است. البته از نظر الگوی مصرف ماهانه، تفاوت معناداری وجود دارد به طوری که بیشترین مصرف به دلیل افزايش گرمای هوا، نیازآبی گیاه و مصارف خانگی مربوط به ماه های تیر و مرداد می باشد. کمترین میزان مصرف نيز مربوط به فروردین ماه است.

جدول 7-1.  آمار توليد و برداشت آب از منابع سطحي و زير زميني

براي ديدن اندازه واقعي كليك كنيد
جدول 8-1.  ميزان آب مصرفي استان به تفكيك ماه‌هاي سال

براي ديدن اندازه واقعي كليك كنيد
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی