شهر تهران دارای پنج تصفیه خانه در حال بهره برداری است که مشخصات کلی آن ها به شرح زیر می باشد:
تصفیه خانه شماره یک (جلالیه) از قدیمی ترین تصفیه خانه های ایران واقع در ضلع جنوب شرقی تقاطع خیابان دکتر فاطمی و خیابان حجاب می باشد. این تصفیه خانه از سال 1334 فعالیت خودرا آغاز کرد. منبع تأمین آب آن رودخانه کرج از ایستگاه آبگیر بیلقان است.
آب خام بعد از حذف شن و ماسه و شاخه و برگ های بزرگ و انجام کلرزنی مقدماتی در آبگیر، توسط دو خط لوله فولادی به قطر 1000 میلیمتر و به طول 40 کیلومتر به صورت ثقلی به تصفیه خانه انتقال می یابد.
بزرگترین تصفیه خانه ایران واقع در منطقه غرب تهران (شهرزیبا) شامل دو بخش است که در سال ای 1342 و 1349 مورد بهره برداری قرار گرفته اند. منبع تأمین آب تصفیه خانه شماره دو، رودخانه کرج بوده که پس از عبور از محل آبگیر بیلقان و حذف ذرات معلق درشت و پیش کلرزنی (به دلیل امکان زمان ماندن بالا و حذف میکروارگانیسم های موجود در آب) پس از طی مسافت 33 کیلومتر از طریق دو لوله بتنی با قطر 2000 میلیمتر به محل تصفیه خانه وارد می شود.
تصفیه خانه های سوم و چهارم در شمال شرقی تهران در بلوار شهید عباسپور، در ابتدای شهرک حکیمیه واقع شده اند. تصفیه خانه شماره 3 در سال 1346 و تصفیه خانه شماره 4 در سال 1363 هجری شمسی هر کدام با ظرفیت طراحی 4 مترمکعب در ثانیه به بهره برداری رسیده است.
آب خام ورودی از سد لتیان و از طریق تونل تلو به طول حدود 10 کیلومتر و قطر 7/2 متر انتقال می یابد که پس از انجام فرآیندهای مختلف تصفیه (فیزیکی ـ شیمیایی)، آب مناطق شرق و بخش هایی از شمال و مرکز و جنوب شهر تهران را تأمین می کنند.
تصفیه خانه پنجم در شمال شرق شهر تهران قراردارد. این تصفیه خانه در سال 1383 مورد بهره برداری قرار گرفته است.
منبع تأمین آب این تصفیه خانه سد لار است که بعد از طی مسافتی به طول تقریبی 40 کیلومتر وارد تونلی به قطر 3600 میلیمتر شده و وارد تصفیه خانه می شود. در این تصفیه خانه تصفیه آب از نوع فیزیکی و شیمیایی است و عوامل آلاینده از این طریق حذف می شوند.
کانال آب خام به طول 26/38 متر و به عرض 65/9 متر و به عمق 48/6 متر بعد از تونل احداث شده است. در ورودی آب به تصفیه خانه کلرزنی اولیه به منظور از بین بردن ارگانیسم های بیماری زا و اصلاح نسبی رنگ و بو و طعم آب خام انجام می گیرد.

^ ادامــــــــــــــه‌ي توضيحات از بالاي صفحه ^

    

تصفیه خانه پنجم مجهز به بهترین تکنولوژی کنترل فرآیند می باشد. کلیه قسمت ها، شیرآلات، گیت ها، الکتروموتورها، پمپ ها و ساير تجهيزات از طریق سیستم PLC (کنترل هوشمند) قابل کنترل، برنامه ریزی و بهره برداری است و اطلاعات موردنیاز واحد بهره برداری از طریق پلاسماهای واقع در اطاق کنترل، قابل بررسی، مشاهده و اقدام می باشد.

براي ديدن اندازه واقعي كليك كنيد

يكي از تصفيه‌خانه‌هاي شهر تهران/1389

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی