جدای از موقعيت ويژه ای که تهران به واسطه شرايط خاص در عرصه سياست بين المللی و به عنوان پايتخت کشور ايران کسب کرده، دارا بودن پيوند خواهرخواندگي با تعداد زيادی از کلانشهرها و شهرهای بزرگ دنيا همچنين عضويت در کنفدراسيون کلانشهرهای دنيا جايگاه بارزی در عرصه بين الملل بدان بخشيده است.
خواهرخواندگی در واقع قراردادي است بين سران مملکتي يا مسؤولين اجرايی دو شهر که براي ايجاد همبستگي و اتحاد فرهنگي بيشتر بسته مي‌شود. معمولاً این قرارداد بین شهرهایی منعقد می شود که دارای منافع، خصوصیات و وجوه مشترک مانند سابقه تاریخی، شهرهای دانشگاهی، شهرهای گردشگری و مانند آن هستند و در قالب این تفاهم نامه در صدد تعمیق روابط ميان خود می باشند.
شهرهای متعددی در جهان وجود دارند که خواهر خوانده یکدیگرند. تهران قبل از انقلاب با شهرهای لس آنجلس و سئول به عنوان خواهرخوانده شناخته می شد.
بعد از پيروزی انقلاب اسلامی، براي نخستين بار در سال 1373 تهران با بيشکک پايتخت قرقيزستان خواهرخوانده اعلام شد. در حال حاضر تهران با یازده شهر دنیا از جمله هاوانا  (کوبا، 2001)، مسکو (روسیه، 2004)، مینسک (بلاروس، 2006)، کاراکاس (ونزوئلا، 2005)، سئول (کره جنوبی، 1963)، پرتوریا  (آفریقای جنوبی، 2002)، پکن (چین، 2006)، استانبول (ترکیه، 2006)، صنعا (یمن)، کویت (کویت)، خارطوم (سودان)، برازیلیا (برزیل) و دوشنبه (تاجیکستان) خواهرخوانده می باشد.
علاوه بر شهرهای خواهر خوانده، بين تهران و برخی شهرهای دیگر از جمله بغداد (عراق)، کابل (افغانستان)، پاریس (فرانسه)، ميلان (ايتاليا) و سن پترزبورگ (روسیه) تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد شده است.
تعداد پروازهای هوايی خارجی را نيز می توان به عنوان يکی ديگر از معيارهايی برشمرد که نقش و جايگاه بين المللی کلانشهر تهران را به نحو بارزی نمايان می سازد.

مسافران هوايي ورودي به تهران (1387)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
مسافران هوايي خروجي از تهران (1387)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2021 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی