پارك چيتگر با مساحت تقريبي 950 هكتار، از ديرباز مركز جذب جمعيت برای گذراندن اوقات فراغت ساكنان شهر تهران بوده اما به دلايل مختلف از جمله عدم استقرار كاربري هاي تفريحي مناسب و امنيت استفاده، بهره برداري دائمي از آن ها ميسر نبوده است. اين پارك از حيث جغرافيايي  تقريباً در حد واسط فاصله تهران و كرج و مجموعه شهركهاي اقماري پيرامون قرار گرفته است. درياچه مركزي منطقه 22 با حوزه كلي به مساحت 355 هكتار (حوزه آبگير درياچه كمتر از 100 هكتار مي باشد) و گنجايش 35 ميليون متر مكعب آب در طرح ساماندهي شهر تهران در كنار مجموعه پارك جنگلي چيتگر، مي تواند در آينده بزرگترين مجموعه تفرجگاهي درون شهري تهران را ايجاد نمايد. بر پايه آمار رسمي، حدود 750 پارک شهری فعال در تهران وجود دارد که بيش از 12534283مترمربع از سطح شهر را اشغال کرده اند. برخي از آن ها عبارتند از پارک ملت، پارک لاله، پارک ساعي، پارک نياوران، پارک شطرنج، پارک ارم، پارک آزادگان، پارک بعثت، پارک شهر، پارک ساحلي دارآباد و پارک جمشيديه (فردوسي). پارک ملت در شمال تهران و در منطقه ۳ شهرداري تهران قرار دارد. اين بوستان از شمال به خيابان جام جم، از جنوب به خيابان نيايش، از شرق به خيابان وليعصر و از غرب به خيابان سئول (باشگاه انقلاب) محدود مي شود. مساحت اين بوستان ۳۴ هکتار مي باشد که حدود ۲۳ هکتار آن به چمن کاري، 3/2هکتار آن به جنگل کاري و  2/0 هکتار آن به گلکاري اختصاص يافته است. پارک جمشيديه در ميان ديوارههاي سنگي کوه کلک چال، باغ دولو، خيابان جمشيديه و جاده کلک چال قرار دارد و فاصله آن از خيابان نياوران ۱۸۰۰ متر است. مساحت پارک حدود ۶۹۰۰۰ مترمربع و تا به حال دو بار بازسازي شده است.
وسعت پارك ساعی حدود ۱۲ هکتار است و داراي شش ورودي است. در واقع اين پارک در نشيب تپهها واقع شده است. درون پارک طي ساخت و سازهاي چند باره، آبشار، جوي و برکههايي درست شده و قسمتي از فضاي سبز آن به باغ ژاپني معروف است و پرندگان آبزي نيز در آن نگهداري ميشوند که زيبايي خاصي به پارک بخشيده اند. پارک نياوران، با مساحتي حدود ۶۲۰۰۰ مترمربع، در ابتداي خيابان شهيد باهنر واقع شده و از پارک هاي ويژه منطقه و نيز تهران بزرگ است.

^ ادامــــــــــــــه‌ي توضيحات از بالاي صفحه ^

    

آب نماهاي بزرگ اين پارک با مساحت ۳۳۲۰ مترمربع، جلوه هاي ويژه اي از پارک را به نمايش مي گذارد. مجموعه پارک ارم واقع در پنج کيلومتری غرب شهر تهران، با وسعتی حدود ۷۰ هکتار، از وسيعترين پارک هاي ايران است. پارک ارم شامل لوناپارک با ۲۸ نوع وسيله بازی و تفريحی برای کودکان و بزرگسالان است. درياچه هشت هکتاری پارک نيز دارای امکانات قايقرانی است که برای مسابقات قايقرانی و اسکی روی آب مورد استفاده قرار میگيرد.
پارک شهر، يکی از پارکهای قديمی شهر تهران است. اين پارک در منطقه ۱۲ و مرکز شهر در محدوده خيابانهای خيام و شهيد فياضبخش قرار دارد و تاريخ تاسيس آن به سال ۱۳۳۹ باز میگردد. مساحت اين پارک تقريبا ۲۵ هکتار است و ۶ در ورودی دارد. درون اين پارک، يک آکواريوم و همچنين يک استخر برای قايقرانی موجود است.
پارک آبی آزادگان در سال۱۳۷۴، ساخته شد و حدود دو سال بعد، مورد بهرهبرداری قرار گرفت. اين پارک آبی که از استخر مواج، دايوهای مرتفع و درياچه تشکيل شده، به تقليد از پارکهای آبی بزرگ جهان و به همت مهندسان ايرانی ساخته شده است. اين پارك در منطقه ۱۵ شهرداری تهران و در انتهای بزرگراه آزادگان نزديک به بزرگراه بسيج قرار دارد.
شبکه ای از پارک ها در شهر تهران به گونه ای طراحی شده که در آن پوشش مناطق شهری به منظور استفاده حداکثری جمعیت از این شبکه پارک ها صورت گیرد اما به دلیل اینکه برخی از مناطق تهران به ویژه مناطق واقع در جنوب غرب شهر دارای بافت متراکم شهری است، امکان احداث پارک بزرگ در آن ها وجود نداشته است. به همین دلیل، عمده ترین پارک های بزرگ تهران و به ویژه پارک های جنگلی در کنار بزرگراه های شهر مکان یابی و احداث شده اند. هدف از اين کار ایجاد دسترسی برای حداکثر جمعیت است تا ساکنان مناطق مختلف شهر بتوانند از اين فضاهای سبز استفاده کنند.
عمده ترین پارک های بزرگ تهران در نزدیکی دو محور متقاطع شهر (شمالی- جنوبی و شرقی- غربی) استقرار پیدا کرده اند. این الگوی استقرار به جمعیت بیشتری از شهروندان تهرانی امکان می دهد که با استفاده از خطوط مترو و یا بزرگراه ها بتوانند به این فضاها دسترسی پیدا کنند.

اولين   قبلي   1  [2]  بعدي  آخرين    صفحه 2 از 2
موقعيت و پراكندگي پارك‌هاي درون‌شهري و جنگلي تهران (1385)

براي ديدن جزئيات نقشه كليك كنيد
موضوعات مرتبط:
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2022 اطلس تهران می باشد     شرایط استفاده    اظهارنامه خصوصی